maths mate term 4 sheet 5

Predict: I predict this will be about addition.

Read: Which deal costs less per gram.

clarify: I had nothing to clarify.

Big question:  Which deal costs less per gram?

Mathematicians toolbox: I used have I seen a similar problem.

Solve: Firstly, I doubled $3 and 250 so double $3 is $6, and double 250 is 500. So because it has$5 for 500 g and $6 for 500 g it means the cheapest one was $5 for 500 g.

Conclusion: I used the strategy of have I seen a similar problem to get the answer of A.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *